V tomto príspevku sa autori venujú problematike podávania námietok vo svetle novelizácie zákona č. 343/2015 Z.z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len "ZVO"), a to aj v nadväznosti na možnosť podávania námietok po uplynutí pôvodnej zákonnej lehoty na podanie námietok, avšak po poskytnutí vysvetlenia informácií potrebných na vypracovanie ponuky, návrhu alebo na preukázanie splnenia podmienok účasti. Autori sa teda primárne budú venovať námietkovému konaniu proti oznámeniam o vyhlásení verejného obstarávania a námietkovému konaniu proti podmienkam uvedeným v súťažných podkladoch, a to aj v kontexte rozhodnutí Úradu pre verejné obstarávanie (ďalej len "ÚVO") vydaných k tejto otázke práve po značnej novelizácii ZVO.
V rámci slovenskej právnej úpravy bolo v predchádzajúcom kalendárnom roku (2024) prijatých viacero noviel ZVO, a to napríklad prijatím zákona č. 142/2024 Z.z. o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý nadobudol účinnosť 27. júna 2024, a prijatím zákona č. 179/2024 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 343/2015 Z.z. o verejnom obstarávaní o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, ktorý nadobudol účinnosť 1. augusta 2024. Tieto novelizácie ZVO mali rozsiahle účinky na zákonnú úpravu verejného obstarávania, a teda aj na jednotlivé inštitúty revíznych postupov, keď napríklad zo znenia ZVO úplne vypadli žiadosti o nápravu a zmenila sa, resp. skrátila sa lehota na podávanie námietok. Primárnym cieľom tejto novelizácie malo byť zrýchlenie a zjednodušenie procesu verejného obstarávania a odstránenie tzv. "goldplatingu".
Ako autori už uviedli, budú sa primárne venovať námietkovému konaniu pred podaním ponúk, a to aj v kontexte možnosti podania námietok v prípade, keď verejný obstarávateľ [1] poskytol vysvetlenie podľa § 48 ZVO.
Práve týmto skôr uvedeným situáciám budú teda ďalej autori venovať pozornosť, a to aj napríklad v nadväznosti na vydané rozhodnutie ÚVO č. 14095-6000/2024 z 28. októbra 2024 [2]. Autori sa zároveň v stručnosti vyjadria aj k tomu, či podľa ich názoru boli splnené ciele, ktoré zákonodarca uvádzal ako dôvody novelizácie ZVO, ako aj k účelnosti tejto novelizácie, avšak toto primárne vo vzťahu k námietkovému konaniu. Treba uviesť, že pôjde čisto o subjektívny názor autorov.
NÁMIETKY
Námietky vo verejnom obstarávaní slúžia primárne ako prostriedok ochrany práv a právom chránených záujmov účastníkov verejného obstarávania v čase, keď možno zo strany príslušného orgánu (ÚVO), ktorý o nich rozhoduje, vykonať nápravu. Námietky podávajú rôzne subjekty za účelom dosiahnutia nápravy v prípadoch, keď majú za to, že verejný obstarávateľ nastavil podmienky verejného obstarávania v rozpore so ZVO, prípadne inými všeobecne záväznými právnymi predpismi, a to či už podmienky účasti, zmluvné podmienky, opis predmetu plnenia alebo iné požiadavky na plnenie predmetu zákazky. Námietky by teda mali primárne slúžiť na to, aby sa dosiahla transparentnosť verejného obstarávania a dodržiavanie zákonných ustanovení ZVO, najmä základných princípov. [3]
Po novele ZVO vo všeobecnosti platí, že námietky musia byť doručené najneskôr do 10 dní ÚVO a kontrolovanému, pričom táto lehota sa v zásade počíta od vykonania úkonu, proti ktorému námietky smerujú (§ 170 ods. 4 ZVO). Autori zastávajú názor, že toto nastavenie je absolútne nevyhovujúce a spôsobuje narušenie transparentnosti a účelnosti verejného obstarávania, čo môže mať na konci dňa vplyv najmä na predložené ponuky, teda ich kvalitu a ekonomickú výhodnosť. Je pravdou, že toto nastavenie môže odstrániť tzv.
goldplating
právnej úpravy verejného obstarávania a zrýchliť verejné obstarávanie, pretože sa zníži počet námietkových konaní, a teda sa skráti celková doba trvania verejného obstarávania, avšak to len z dôvodu, že záujem
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).