V posledných rokoch sa zvýšila potreba presadzovať environmentálne a sociálne kritériá, profesionalizáciu a centralizáciu. Okrem niekoľkých „noviniek“ – na Slovensku ide najmä o pravidlo 6 % a novelu zákona č. 395/2021 Z. z. – možno očakávať, že snahy v tejto oblasti by sa čoskoro mohli premietnuť do celkovej koncepcie modernizácie verejného obstarávania. Nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike (ďalej len „ČR“) už kľúčoví aktéri a predkladatelia legislatívy upozorňujú na potrebu strategického plánovania. V ČR tento zámer bližšie načrtla nedávna aktualizácia Programového vyhlásenia vlády [1] (aktualizácia 03/2023). V tomto článku by sme radi predstavili zámer Národnej stratégie verejného obstarávania, ktorá sa v ČR začína pripravovať. Dúfame, že niektoré body môžu byť zaujímavé aj pre slovenské subjekty a že sa počas prípravy uskutoční množstvo zaujímavých diskusií a cezhraničnej výmeny informácií a skúseností.
PREČO NÁRODNÁ STRATÉGIA V ČESKEJ REPUBLIKE?
Verejné nákupy a investície predstavujú rozhodujúcu hnaciu silu pre hospodárstvo a trh ČR. Cieľom Národnej stratégie verejných zákaziek v ČR je zlepšiť sa vo všetkých aspektoch prostredia, v ktorom sa zákazky realizujú tak, aby sa verejné prostriedky vynakladali v súlade s celospoločenskými strategickými cieľmi, s osobitným dôrazom na udržateľnosť, efektívnosť, kvalitu a inovácie vo verejnom obstarávaní. Aktuálne hlavné ciele týkajúce sa oblasti verejného obstarávania vyplývajú z Programového vyhlásenia vlády (bližšie pozri ďalej).
VÝŇATKY Z PROGRAMOVÉHO VYHLÁSENIA VLÁDY ČR
Verejné obstarávanie
-
Vypracujeme národnú stratégiu pre verejné zákazky v ČR. Rozšírime aj metodickú podporu pre verejné obstarávanie (napr. príklady dobrej praxe), aby sa ľahšie zohľadňovala kvalita, celkový spoločenský prínos a ďalšie nefinančné kritériá. Upravíme systém tak, aby odmeňoval krátke dodávateľské reťazce, princípy udržateľného rozvoja a regionálnych dodávateľov.
-
Do roku 2024 vytvoríme funkčný model centrálneho nákupu komodít s cieľom zabezpečiť zníženie administratívnej náročnosti pre rôzne úrovne obstarávateľov, najmä na základe e-shopu alebo iných efektívnych foriem verejného obstarávania.
Verejná správa
-
Zjednodušíme verejné obstarávanie, zvýšime transparentnosť a vydáme metodické usmernenia k obstarávaniu jednotlivých druhov komodít a služieb (stavebné zákazky, zákazky v oblasti IKT, právne služby, ekonomické poradenstvo, konzultácie, audity...), aby obstarávatelia mohli pri nákupoch lepšie vyvažovať cenu, kvalitu a ďalšie nefinančné kritériá. Posilníme odborné znalosti v oblasti strategického obstarávania.
-
Zlepšíme prípravu, kontrolu a zrýchlime proces preskúmania postupov verejného obstarávania. Budeme viac podporovať nástroje predbežných trhových konzultácií ako dôležitú súčasť verejného obstarávania.
Potraviny
-
Vo verejnom stravovaní budeme podporovať miestne, sezónne, ekologické a nutrične bohaté potraviny.
Odpad
-
Podporíme zavedenie požiadaviek udržateľnosti do verejného obstarávania a nákupov štátnych a miestnych samospráv, najmä s cieľom predchádzať vzniku odpadu alebo ho znižovať.
Koordinácia európskej politiky
-
Zlepšíme našu schopnosť uchádzať sa o finančné prostriedky z centrálne riadených programov EÚ, najmä v oblasti vedy, výskumu a technologických inovácií. Budeme aktívne podporovať zapojenie ČR do dôležitých projektov spoločného európskeho záujmu (IPCEI). Naším cieľom je posilniť našu konkurencieschopnosť v Európe a vo svete a podporiť inovačný ekosystém.
-
Podporíme efektívne využívanie európskych fondov v ČR. Peniaze zo štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu na obdobie 2021 - 2027 využijeme na budovanie kľúčovej infraštruktúry a osobitnú pozornosť budeme venovať posilneniu súdržnosti.
(Verejní) obstarávatelia a všetky ostatné dotknuté subjekty by mali byť schopní a v dôsledku vhodne nastavenej motivácie ochotní, s potrebnou podporou "Ministerstva pro místní rozvoj ČR" (ďalej len "MMR ČR"), prispieť k využitiu potenciálu, ktorý verejné investície prinášajú na trh, a to tak, aby si ČR udržala svoju konkurencieschopnosť.
Kľúčovú úlohu pri tvorbe a implementácii Národnej stratégie zohráva práve MMR ČR ako garant českého zákona o zadávání veřejných zakázek (zákon č. 134/2016 Sb., dále jen "ZZVZ") a garant v oblasti digitalizácie a využívania fondov EÚ. MMR ČR preberá úlohu a zodpovednosť za zavedenie potrebných opatrení do praxe na podporu cieľov a priorít, ktoré sú stanovené v Národnej stratégii.
SÚČASNÝ STAV: PREKÁŽKY A OBMEDZENIA
Súčasná prax verejného obstarávania čelí viacerým prekážkam a negatívnym trendom. Ako vyplynulo aj z analýzy, ktorú v roku 2021 v rámci Platformy pre odborné vzdelávanie a prípravu uskutočnilo Ministerstvo práce a sociálnych vecí ČR s približne dvoma tisíckami respondentov, patria medzi ne nasleduj
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).